Misijná nedeľa

Misijná nedeľa – 18. október 2020

Misijná nedeľa sa slávi vo všetkých katolíckych kostoloch sveta. Je to najväčší deň solidarity, ktorú preukazujeme modlitbou za misionárov a finančnou zbierkou na podporu misijných krajín. Pomoc zo zbierok pomáha budovať mladú a živú Cirkev v chudobných krajinách. Pápež František na tohoročnú Misijnú nedeľu vybral citát z knihy proroka Izaiáša: „Hľa, tu som, pošli mňa!“ (Iz 6,8) Každý sme krstom dostali poslanie hlásať Ježiša všade tam, kde sme. Otázka, na ktorú odpovedá Izaiáš, sa týka aj nás. Sme pripravení prijať misiu a vydať sa na cestu dobrodružstva viery? Je to pozvanie pre nás všetkých, „aby sme vyšli zo seba pre lásku k Bohu a k blížnemu“, napísal pápež František vo svojom posolstve na misijnú nedeľu.

Srí Lanka

Na Slovensku sa budeme v tento deň modliť a finančne podporovať misie na Srí Lanke. Pre niektorých je tento ostrov možno známy pod menom Cejlón, ale po získaní nezávislosti v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku (Ligotavý ostrov).

Motív plagátu k Misijnej nedeli 2020

Na plagáte sa nachádza kňaz otec Bazil, ktorý drží v náruči dieťa z rodiny zasiahnutej v roku 2004 ničivými vlnami cunami. Skupina kresťanských rodín, ktorým cunami zobralo doslova všetko a zanechalo im iba holé životy, si postavila skromné domčeky na kopci ďalej od mora. Mnohí neustále prežívajú strach z mora – boja sa k nemu čo i len priblížiť. Pri Panne Márii, ktorú zobrazuje socha v pozadí, sa denne modlia modlitbu svätého ruženca. Panna Mária a Ježiš im dávajú silu prekonať traumu a získať silu žiť aj napriek strachu a chudobe, ktorú prežívajú.

Inštrukcia Kongregácie pre evanjelizáciu národov k zbierke na Misijnú nedeľu:

Celková vyzbieraná suma na úrovni farnosti, diecézy a Slovenska je určená výlučne na misijné diela pápeža.

Spoločná modlitba Slovenska a Srí Lanky – kópia